1. FRUSTO
  2. »
  3. Warzywa

OFERTA


 

Warzywa

Sprawna gleba to podstawa udanych plonów. Jak zadbać o glebę pod koniec sezonu?

Sprawna gleba to podstawa udanych plonów. Jak zadbać o glebę pod koniec sezonu?

Sezon w gospodarstwach warzywniczych zmierza ku końcowi. Jest to dobry czas na podsumowanie zbiorów, ale także na przygotowanie się do startu w kolejnym sezonie.

Gospodarstwa warzywnicze bardzo intensywnie eksploatują glebę, co sprawia, że często pojawia się w niej problem z odpowiednią ilością próchnicy. Przekłada się to na szereg negatywnych skutków, a w efekcie na spadek plonu.
 

Zła struktura gleby, to złe stosunki powietrzno-wodne

Jednym z objawów niedoboru próchnicy jest nieodpowiednia struktura gleby, co może prowadzić do zasklepiania i nadmiernego wysychania, nawet na plantacjach podlewanych. To właśnie na nich bardzo często można spotkać się z sytuacją, że woda podawana z deszczowni najpierw tworzy zastoiska, a następnie pozostawia bardzo twardą, zbitą skorupę. W glebie takiej brakuje powietrza, co z kolei zmniejsza aktywność pożytecznych mikroorganizmów i spowalnia rozkład materii organicznej.
 

Odzyskaj składniki pokarmowe!

Większość upraw warzywniczych zostawia na polu spore ilości resztek roślinnych. Bardzo często ulegają one zbyt powolnym procesom rozkładu, nie przynosząc glebie profitów w postaci próchnicy i minerałów. Na dodatek stają się świetnym siedliskiem dla chorobotwórczych patogenów. A przecież w tak pozostawionej zielonej masie jest bardzo dużo składników pokarmowych, których sporą część możemy odzyskać poprzez prawidłowe rozłożenie! W ten sposób buduje się baza wartościowych minerałów, dostępnych dla roślin w następnym sezonie wegetacyjnym.
 

Przywróć próchnicę glebie

Jednak składniki pokarmowe to tylko część sukcesu, ponieważ prawidłowo rozłożone resztki pożniwne spowodują nie tylko odzyskanie części składnika wysianego w poprzednim roku na uprawę, ale także za sprawą mikroorganizmów glebowych budują próchnicę glebową. Oczywiście jest to proces długotrwały, jednak kluczowy w osiąganiu wysokich wydajności z hektara. Powinniśmy docenić jego wartość zwłaszcza w gospodarstwach, które bardzo mocno eksploatują ziemię: czy to przez intensywne nawożenie i uprawę w monokulturze (lub w bardzo wąskim zmianowaniu), czy przez niewielkie nawożenie organiczne związane z brakiem dostępu do obornika, czy też prowadzące uprawę warzyw korzeniowych, które nie tolerują niedawnego nawożenia obornikiem.
 

Kwasy humusowe i bakterie to zgrany duet

Zestaw Elbio Terra + Elvita Humus Plus dostarcza na plantację aż 7 szczepów bakterii oraz duże ilości kwasów humusowych, które dają szybki efekt strukturotwórczy i zwiększają pojemność kompleksu sorpcyjnego gleby. Głównym zadaniem kwasów humusowych jest stworzenie środowiska do prawidłowego rozwoju i namnażania pożytecznych bakterii, które są w stanie rozłożyć resztki pożniwne i odzyskać z nich składniki pokarmowe oraz podnieść zawartość próchnicy na polach.

Bardzo istotnym zadaniem bakterii zawartych we wspomnianym zestawie produktów jest ograniczanie presji szkodliwych patogenów, które żerują na resztkach pozostawionych na polach. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza tam, gdzie ten sam gatunek roślin uprawnych pojawia się częściej niż co 3-4 lata.

Prawidłowo zadbane stanowisko jest w stanie podnieść wydajność upraw i może ograniczyć koszty związane z nawożeniem i ochroną plantacji, dlatego warto o nie zadbać już w końcówce mijającego sezonu.

 

Komunikat warzywniczy 29.04.2021 / nawożenie i ochrona uprawy brokuła

Komunikat warzywniczy 29.04.2021 / nawożenie i ochrona uprawy brokuła
Dzisiaj wraz z ekspertem firmy Elvita, Dominikiem Niziołkiem, zapraszamy Was na plantację brokuła. Dominik wskazuje kluczowe etapy w produkcji tego warzywa i dopasowane do nich rozwiązania od Elvity.
W nawożeniu kapustnych niezbędne jest dostarczenie wapnia, podobnie jak i siarki. Odpowiednio zbilansowane składniki zawierają się w kilku propozycjach nawozów zarówno doglebowych, jak i nalistnych.
Do trudnych tegorocznych warunków rośliny zostały przygotowane pakietem nawozowym rozwijającym mocny system korzeniowy.
Wspominamy też jak ograniczyć negatywne skutki stresu wywołanego między innymi ostatnimi przymrozkami.
Nie mogliśmy również pominąć ochrony fungicydowej i insektycydowej brokuła, a przy tym z uwagi na ograniczoną ilość dostępnych ŚOR polecamy stawianie na jakość wykonanego zabiegu, m.in. poprzez poprawę pH cieczy roboczej.

Zapraszamy do oglądania!Produkty wymienione w nagraniu:
Elplon Stabil
Radipak
Ergostim XG + Elvita Aminostim
Elvita Kapustne
Vibox Brasika
Elvita Calcio Plus
Elvita Kanon
Netrin 250 SC
Elvita Frap

Komunikat warzywniczy 19.06.2020/ plantacje tunelowe papryki i ogórki

Jak wygląda sytuacja na plantacji warzyw? Stawiamy na biostymulację roślin. Odżywcze właściwości preparatów pomogą poprawić wigor roślin. Aminokwasy zwiększą pobieranie składników pokarmowych. Kontynuujemy wapnowanie, bo właśnie teraz warzywa intensywnie rozwijają się, tworząc nasz plon handlowy.
 

Komunikat warzywniczy 19.06.2020/ plantacje tunelowe papryki i ogórki

Jak wygląda sytuacja na plantacji warzyw? Stawiamy na biostymulację roślin. Odżywcze właściwości preparatów pomogą poprawić wigor roślin. Aminokwasy zwiększą pobieranie składników pokarmowych. Kontynuujemy wapnowanie, bo właśnie teraz warzywa intensywnie rozwijają się, tworząc nasz plon handlowy.
 

Elvita Color Brix – słońce zamknięte w owocach

Elvita Color Brix – słońce zamknięte w owocach
W wielu regionach Polski uprawy narażone są na niedobór słońca, chłodne noce oraz duże wahania wilgotności gleby. Czynniki te często przekładają się na powolne oraz nierównomierne dojrzewanie warzyw i owoców, a nawet na całkowite zatrzymanie ich wzrostu.

Czytaj więcej...

Wygraj z Frusto!
SCAB 80 WG
CROS 250 EC
Katalog sadowniczy
Katalog warzywny
Frusto broszura ViBox
Frusto broszura SadBox
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.