1. FRUSTO
  2. »
  3. Komunikaty

Komunikaty sadownicze

Komunikat sadowniczy 03.08.2021 / zbiory pestkowych, nawożenie po zbiorach

W związku z trwającymi zbiorami czereśni w najbliższym czasie czeka nas ich cięcie oraz profilaktyczne zabiegi preparatami miedziowymi. Zwracamy też uwagę na ważne pozbiorcze odżywienie roślin cynkiem i borem. Podobne działania czekają nas w uprawach wiśni.

W sadach jabłoniowych nie spotykamy wielu infekcji parchem jabłoni, natomiast presja ze strony szkodników jest zróżnicowana, dlatego bacznie przyglądamy się swoim uprawom i pułapkom lepowym.

Dolistne nawożenie sadów wapniem prowadzimy zgodnie z wytyczonym schematem dokarmiania. Dzięki temu niwelujemy ryzyko gorzkiej plamistości podskórnej.
W uprawach śliwy warto zwrócić uwagę na zagrożenie brunatną zgnilizną oraz nalotami owocówki śliwkóweczki. Prowadzimy też nawożenie drzew nawozami przyczyniającymi się do wzrostu owoców i ich zdrowotności.Produkty wspomniane w filmie:

Elvita Miedź 50 WP
Topsin M 500 SC
Elvita Bor
Elvita Cynk
Rebaate 80 WG / Scab 80 WG
Indoxa 30 WG
Affirm 095 SG
Coragen 200 SC
Delegate
Elvita Calcio Plus
Switch 62,5 WG
Signum 33 WG
Luna Experience 400 SC
Elvita NPK 3-10-45 + mikro

Komunikat sadowniczy 16.07.2021 / deszcze wymuszają wzmożoną ochronę

Komunikat sadowniczy 16.07.2021 / deszcze wymuszają wzmożoną ochronę
Ostatnie, dramatycznie niekiedy w przebiegu zjawiska pogodowe rzucają sadownikom kolejne wyzwania. Oprócz opadów gradu, niszczących nie tylko owoce, ale i same nasadzenia, stajemy często przed koniecznością powtarzania zabiegów z uwagi na spłukiwanie substancji przez znaczne opady deszczu.

Przy planowaniu kolejnych oprysków pamiętajmy o zajrzeniu do rejestru zabiegów, by nie dublować używanych substancji, co ułatwia patogenom uodpornienie się. W przypadku insektów, z uwagi na opady, skuteczniejsze mogą okazać się pułapki feromonowe.

Konieczne jest też dalsze prowadzenie nawożenia wapniem, zwłaszcza przy silnym zrzucaniu zawiązków.
W ochronie wiśni problemy może obecnie sprawiać nasionnica trześniówka i muszka plamoskrzydła. W czereśni z uwagi na okresy karencji mamy ograniczone pole działania.

Zapraszamy do oglądania i dzielenia się ze znajomymi!Lista produktów wymienionych w komunikacie:

Rebaate 80 WG
Scab 80 WG
Alcedo 100 EC
Indoxa 30 WG
Affirm 095 SG
Coragen 200 SC
Delegate
Teppeki 50 WG
Pirimor 500 WG
Mopilan 20 SP
Pirimor 500 WG
Elvita Calcio Plus
Luna Experience 400 SC
Elvita 19-20-20 + mikro
Desha 2,5 EC
Mospilan 20 SP
Exirel 100 SE

Komunikat jagodowy 6.07.2021/ co dzieje się w malinach?

W dzisiejszym komunikacie skupiamy się na uprawie maliny. 

Choroby. Wysokie temperatury, z którymi mamy ostatnio do czynienia oraz lokalnie występujące opady deszczu, mgły, wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że można spodziewać się dużego zagrożenia ze strony chorób. W przypadku infekcji rdzy porażone liście przedwcześnie opadną co w efekcie spowoduje osłabienie plantacji, gorsze plonowanie, ale rośliny w niedostateczny sposób przygotują się do zimowania, nastąpi obniżenie ich mrozoodporności.
Szkodniki. Zlustrujmy dolne części pędów, liście czy też przypadkiem na naszej plantacji nie zagościli niepożądani goście.
Jakie dokładne zalecenia dla plantacji maliny dla Was mamy? Posłuchajcie więcej o nawożeniu, fertygacji i biostymulacji w najnowszym komunikacie jagodowym. 


 

❯❯ Szukasz tych produktów? Sprawdź! ❮❮
Fertygacja z niezastąpioną linią Hrydrovita: https://bit.ly/3AwNNJF
Cros 250 SC
Elvita Kanon: https://bit.ly/3jOVXHw
Elvita Vigo: https://bit.ly/3AwXHea
Elvita Calcio Plus: https://bit.ly/2TwMb23
Elvita Frap: https://bit.ly/2VdhYFF
Ergostimu XG: https://bit.ly/3hI2JMe + Elvita Aminostim: https://bit.ly/3yr8W63

 

Komunikat sadowniczy 22.06.2021 / zabiegi wapniowe, mączniak jabłoni

W tym upalnym tygodniu przychodzimy do Was z kolejną porcją obserwacji i zaleceń od Frusto dla sadowników. Pamiętajmy, że z uwagi na bardzo wysokie temperatury, zabiegi staramy się wykonywać nocą, dla bezpieczeństwa naszych upraw.

A co słychać w sadach?
  • presja parcha jabłoni zmalała i to mączniak jabłoni sprawia teraz sadownikom więcej problemów,
  • prowadzimy aktywną ochroną przeciwko mszycy jabłoniowo-babkowej. Choć właściwie nie obserwujemy owocówki, to jednak nadal bacznie oglądamy pułapki lepowe,
  • czeka nas kontynuacja programu giberelinowego,
  • prowadzimy oczywiście dalsze dokarmianie upraw, zarówno zairnkowych jak i pestkowych, nawozami wapniowymi, które warto wzmocnić aminokwasami,
  • przy wszystkich zabiegach dbamy o właściwe pH cieczy roboczej - to naprawdę podnosi efektywność oprysku!

Zachęcamy do obejrzenia!Preparaty wymienione w nagraniu:

Scab 80 WG / Rebaate 80 WG

Zato 50 WG

Cros 250 EC

Alcedo 100 EC

Elvita Kanon

Movento 100 SC

Teppeki 50 WG

Pirimor 500 WG

Elvita Calcio Plus

Novagib 010 SL

Elvita Vigo

Elvita 3-10-45 + mikro
 

Komunikat sadowniczy 08.06.2021 / nawożenie wapniem, obserwacja szkodników

W ten słoneczny, czerwcowy dzień nagraliśmy kolejny komunikat skierowany do sadowników. Zapraszamy Was do oglądania, komentowania i subskrypcji!
 

Parch jabłoni


Polecamy ochronę przy użyciu środków opartych na kaptanie, a więc Scab 80 WG, Rebaate 80 WG z zabiegami wykonywanymi przed spodziewanymi opadami deszczu. W przypadku aktywnych plam parcha jest to dobry moment na to, żeby za chwilę włączyć do ochrony środki z grupy IBE, a więc dla przykładu Cros 250 EC, który będzie również dobrym rozwiązaniem do walki z mączniakiem jabłoni. Pamiętajmy, że w tym momencie do walki z mączniakiem posiadamy szeroką grupę środków m.in. Talius SAD, Kendo 50 EW czy Alcedo 100 EC.

Owocówka jabłkóweczka


Loty owocówki jabłkóweczki są silnie zróżnicowane, dlatego decyzję o wykonaniu zabiegu należy podjąć w oparciu o lustrację pułapek feromonowych, które powinny być niezbędnym narzędziem do określenia właściwego terminu zabiegu. Na najbliższy czas, który przypadnie najpewniej na ten tydzień, polecać będziemy substancje długodziałające, a więc Coragen 200 SC.

Mszyce


W sadach, w których wykonane zostały silniejsze zabiegi przy użyciu środków Teppeki 50 WG czy Sivanto Prime, można zauważyć wysoką skuteczność zabiegów i niedużą presję szkodnika. Jednak w przypadku jednoczesnej presji ze strony mszyc, jak i pryszczarka, polecać będziemy sięgnięcie po Movento 100 SC, czyli środek długo działający, którego substancja aktywna wchodzi w nowe przyrosty, czyli tam, gdzie nowe pokolenia szkodników chętnie migrują. Pierwsze efekty zabiegu powinny być widoczne po 5-8 dniach.

Gradobicia


W lokalizacjach, w których wystąpiły opady gradu możemy sięgnąć po tiofanat metylowy, a więc Topsin M 500 SC lub kaptan (Scab 80 WG, Rebaate 80 WG) bądź mieszaninę tych dwóch fingicydów w sytuacji kiedy notujemy silne uszkodzenia kory i pozwalają nam na to ograniczenia w pozostałościach s.a. w owocach.
 

Nawożenie


W tym okresie bardzo ważna jest kontynuacja przyjętego schematu nawożenia dolistnego wapniem. Będzie to szczególnie ważne w przypadku sadów, w których notujemy silne zrzucanie zawiązków. Przełoży się to bowiem na małą ilość owoców i ich przerastanie, co skutkować będzie dużą podatnością na m.in. gorzką plamistość podskórną. W tym momencie rekomendujemy Elvitę Calcio Plus, a więc wapń w formie mrówczanu wapnia, wysoce bezpieczny, nie powodujący fitotoksyczności i kompatybilny ze stosowanymi w tym momencie fungicydami.
 

UPRAWY PESTKOWE


W tym momencie skupiamy się głównie na ochronie zapobiegawczej przeciwko gorzkiej zgniliźnie środkami opartymi na kaptanie, a więc dla przykładu Rebaate 80 WG. W przypadku konieczności rozszerzenia zabiegu o drobną plamistość liści do kaptanu możemy dodać difenokonazol. Jeżeli posiadamy na stanie środek Dodifun SC będzie to też dobre rozwiązanie przeciwko drobnej plamistości, jednak patrzymy na zapisy w etykietach. Nie zapominamy w tym momencie o zabiegach nawożenia wapniem, do których będziemy rekomendować Elvitę Calcio Plus w dawce 2 kg/ha naprzemiennie do pierwszego zabiegu z Elvitą 19-20-20 + mikro.
 

Nasionnica trześniówka


Pierwsze osobniki nasionnicy zostały już odłowione na żółtych tablicach lepowych. Podobnie jak w przypadku owocówki jabłkóweczki, o zasadności wykonania zabiegu powinna decydować lustracja sadu i bezwzględne bazowanie na danych z pułapek. Do ochrony przed nasionnicą posiadamy dostępnych kilka pozycji środków rozpoczynając od deltametryny, a więc Desha 2,5 EC, Mospilan 20 SP, Movento 100 SC oraz nową rejestrację Exirel 100 SE.
Wygraj z Frusto!
SCAB 80 WG
CROS 250 EC
Katalog sadowniczy
Katalog warzywny
Frusto broszura ViBox
Frusto broszura SadBox
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.