1. FRUSTO
  2. »
  3. Komunikaty
  4. »
  5. Komunikat sadowniczy 08.06.2021 / nawożenie wapniem, obserwacja szkodników

OFERTA


 

Komunikat sadowniczy 08.06.2021 / nawożenie wapniem, obserwacja szkodników

W ten słoneczny, czerwcowy dzień nagraliśmy kolejny komunikat skierowany do sadowników. Zapraszamy Was do oglądania, komentowania i subskrypcji!
 

Parch jabłoni


Polecamy ochronę przy użyciu środków opartych na kaptanie, a więc Scab 80 WG, Rebaate 80 WG z zabiegami wykonywanymi przed spodziewanymi opadami deszczu. W przypadku aktywnych plam parcha jest to dobry moment na to, żeby za chwilę włączyć do ochrony środki z grupy IBE, a więc dla przykładu Cros 250 EC, który będzie również dobrym rozwiązaniem do walki z mączniakiem jabłoni. Pamiętajmy, że w tym momencie do walki z mączniakiem posiadamy szeroką grupę środków m.in. Talius SAD, Kendo 50 EW czy Alcedo 100 EC.

Owocówka jabłkóweczka


Loty owocówki jabłkóweczki są silnie zróżnicowane, dlatego decyzję o wykonaniu zabiegu należy podjąć w oparciu o lustrację pułapek feromonowych, które powinny być niezbędnym narzędziem do określenia właściwego terminu zabiegu. Na najbliższy czas, który przypadnie najpewniej na ten tydzień, polecać będziemy substancje długodziałające, a więc Coragen 200 SC.

Mszyce


W sadach, w których wykonane zostały silniejsze zabiegi przy użyciu środków Teppeki 50 WG czy Sivanto Prime, można zauważyć wysoką skuteczność zabiegów i niedużą presję szkodnika. Jednak w przypadku jednoczesnej presji ze strony mszyc, jak i pryszczarka, polecać będziemy sięgnięcie po Movento 100 SC, czyli środek długo działający, którego substancja aktywna wchodzi w nowe przyrosty, czyli tam, gdzie nowe pokolenia szkodników chętnie migrują. Pierwsze efekty zabiegu powinny być widoczne po 5-8 dniach.

Gradobicia


W lokalizacjach, w których wystąpiły opady gradu możemy sięgnąć po tiofanat metylowy, a więc Topsin M 500 SC lub kaptan (Scab 80 WG, Rebaate 80 WG) bądź mieszaninę tych dwóch fingicydów w sytuacji kiedy notujemy silne uszkodzenia kory i pozwalają nam na to ograniczenia w pozostałościach s.a. w owocach.
 

Nawożenie


W tym okresie bardzo ważna jest kontynuacja przyjętego schematu nawożenia dolistnego wapniem. Będzie to szczególnie ważne w przypadku sadów, w których notujemy silne zrzucanie zawiązków. Przełoży się to bowiem na małą ilość owoców i ich przerastanie, co skutkować będzie dużą podatnością na m.in. gorzką plamistość podskórną. W tym momencie rekomendujemy Elvitę Calcio Plus, a więc wapń w formie mrówczanu wapnia, wysoce bezpieczny, nie powodujący fitotoksyczności i kompatybilny ze stosowanymi w tym momencie fungicydami.
 

UPRAWY PESTKOWE


W tym momencie skupiamy się głównie na ochronie zapobiegawczej przeciwko gorzkiej zgniliźnie środkami opartymi na kaptanie, a więc dla przykładu Rebaate 80 WG. W przypadku konieczności rozszerzenia zabiegu o drobną plamistość liści do kaptanu możemy dodać difenokonazol. Jeżeli posiadamy na stanie środek Dodifun SC będzie to też dobre rozwiązanie przeciwko drobnej plamistości, jednak patrzymy na zapisy w etykietach. Nie zapominamy w tym momencie o zabiegach nawożenia wapniem, do których będziemy rekomendować Elvitę Calcio Plus w dawce 2 kg/ha naprzemiennie do pierwszego zabiegu z Elvitą 19-20-20 + mikro.
 

Nasionnica trześniówka


Pierwsze osobniki nasionnicy zostały już odłowione na żółtych tablicach lepowych. Podobnie jak w przypadku owocówki jabłkóweczki, o zasadności wykonania zabiegu powinna decydować lustracja sadu i bezwzględne bazowanie na danych z pułapek. Do ochrony przed nasionnicą posiadamy dostępnych kilka pozycji środków rozpoczynając od deltametryny, a więc Desha 2,5 EC, Mospilan 20 SP, Movento 100 SC oraz nową rejestrację Exirel 100 SE.

Wygraj z Frusto!
SCAB 80 WG
CROS 250 EC
Katalog sadowniczy
Katalog warzywny
Frusto broszura ViBox
Frusto broszura SadBox
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.