1. FRUSTO
  2. »

OFERTA


 

Zastosowanie miedzi w drugiej części sezonu w sadach drzew pestkowych

Zbiory wiśni i czereśni dobiegły końca, ale nie oznacza to końca pracy w sadach. Druga część sezonu to przygotowanie drzew na kolejny sezon wegetacyjny oraz na nadchodzący okres spoczynku. To także odpowiedni moment na zabezpieczenie drzew przed chorobami. Jedną z nich jest rak bakteryjny drzew owocowych.

Sprawcą choroby są bakterie Pseudomonas syringae pv. syringae oraz Pseudomonas syringae pv. morsprunorum. Objawy choroby występują na wszystkich częściach nadziemnych, porażeniu ulegają kwiaty, pąki, oraz zawiązki owocowe. Bardzo groźnym i zarazem charakterystycznym dla tej choroby objawem są głębokie rany kory, występujące na gałęziach, konarach i pniach, z których wycieka tzw. „guma”. Choroba jest bardzo groźna, znacznie obniża plony, może doprowadzić do zamierania drzew.

Bakterie wnikają przez wszelkiego rodzaju zranienia oraz uszkodzenia. W okresie jesiennym patogen wnika przez blizny powstałe w wyniku opadania liści. Warto pamiętać, że warunkami sprzyjającymi rozwojowi choroby jest ciepła i wilgotna pogoda.
 

Profilaktyka i zwalczanie


Czas po zbiorze owoców, po cięciu letnim, jest odpowiednim momentem do zastosowania preparatów opartych na miedzi. Jej właściwości są znane i wykorzystywane od lat w sadownictwie. Miedź bardzo dobrze zapobiega i zwalcza wiele chorób. Preparaty miedziowe wykazują wysoką toksyczność względem patogenów, a jednocześnie istnieje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia odporności, dlatego na stałe wpisały się program ochrony większości gatunków sadowniczych. Należy jednak pamiętać, że skuteczność i efektywność zabiegów profilaktycznych zależy od staranności wykonania zabiegu i dokładnego pokrycia cieczą roboczą opryskiwanych powierzchni.
 

Elvita Miedź 380 SC – Strażnik Zdrowia


Eksperci Frusto i Elvity rekomendują preparat miedziowy Elvita Miedź 380 SC. To nawóz dolistny, charakteryzujący się wysoką zawartością miedzi, występującej w postaci tlenochlorku miedzi. Miedź w tej postaci wykazuje długotrwałe działanie, ponieważ tworzy trudno zmywalną powłokę ochronną, a po aplikacji jony miedzi są stopniowo uwalniane, co w efekcie powoduje ograniczenie wnikania patogenów. Polecany do stosowania profilaktycznego oraz w celu uzupełnienia niedoborów miedzi, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania roślin na ten pierwiastek. Nawóz zaleca się stosować w czasie wegetacji w uprawie roślin sadowniczych. Płynna formulacja umożliwia wygodne stosowanie, nawóz jest łatwy w użyciu oraz przechowywaniu, a także umożliwia precyzyjne dawkowanie.
 

Wygraj z Frusto!
SCAB 80 WG
CROS 250 EC
Katalog sadowniczy
Katalog warzywny
Frusto broszura ViBox
Frusto broszura SadBox
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.