1. FRUSTO
  2. »
  3. Sady
  4. »
  5. Wapń – ważny pierwiastek w żywieniu roślin

OFERTA


 

Wapń – ważny pierwiastek w żywieniu roślin

Rola wapnia we wzroście, rozwoju i plonowaniu roślin jest ogromna. To pierwiastek, mający kluczowe znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu procesów metabolicznych i fizjologicznych roślin. Dlatego też ogromnego znaczenia nabiera dostarczenie odpowiednich jego ilości, zarówno w nawożeniu tradycyjnym „pod korzeń”, jak i w uzupełniającym - dolistnie.

Rola wapnia
Mówiąc o roli wapnia, często myślimy o jego ogromnej roli, jaką pełni w otrzymaniu plonu o najwyższych parametrach jakościowych. Oczywiście jest to jak najbardziej prawidłowe stwierdzenie, często jednak zapominamy, że wapń pełni wiele innych funkcji w roślinie. Jest to pierwiastek, który bierze udział w podziałach i wzroście stożków wzrostu, opóźnia starzenie się organów wegetatywnych oraz korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, a w zasadzie na sprawność włośników korzeniowych, za pomocą których roślina pobiera wodę i składniki pokarmowe. W przypadku niedostatecznego poziomu wapnia korzenie są słabo rozwinięte, krótkie, zgrubiałe, o ciemnej barwie. Wapń bierze udział w procesie kiełkowania pyłku i wzrostu łagiewki pyłkowej, a także w zamykaniu aparatów szparkowych, dzięki czemu rośliny prawidłowo odżywione wapniem racjonalniej gospodarują wodą. Pierwiastek ten jest niezbędny w prawidłowym rozwoju liści, przy czym warto podkreślić jego zdolność do gromadzenia się w liściach i starszych częściach roślin i korze. Warto przy tym pamiętać, że wapń nie ma możliwości przemieszczania się z organów starszych do młodszych. Dlatego też należy pamiętać o uzupełnianiu wapnia w późniejszych fazach rozwojowych. Nabiera to szczególnego znaczenia w ograniczaniu ryzyka wystąpienia zaburzeń fizjologicznych, spowodowanych niedoborem tego pierwiastka
Jedną z ważniejszych funkcji wapnia jest jego rola w stabilizowaniu błon komórkowych. Wapń wchodzi w skład ściany komórkowej i blaszki środkowej. Od stopnia wysycenia wapniem będzie uwarunkowana stabilność tkanek, stanowi to bowiem swojego rodzaju szkielet rośliny. Prawidłowa zawartość wapnia jest barierą dla patogenów, dlatego też optymalna jego zawartość jest również ważna pod kątem zdrowotności roślin.


Elplon Grand - panuje nad plonem


W celu dostarczenia wapnia, eksperci Frusto i Elvity polecają Elplon Grand. Nawóz do stosowania pogłównego w uprawach sadowniczych i warzywniczych. Elplon Grand to granulowany nawóz azotowo-wapniowy, zawierający łatwo i szybko rozpuszczalne i przyswajalne dla roślin formy azotu i wapnia. Nawóz Elplon Grand rekomendowany do stosowania w pierwszej części sezonu wegetacyjnego, w 2-3 dawkach, powtarzanych co 2-3 tygodnie.


 

Wygraj z Frusto!
SCAB 80 WG
CROS 250 EC
Katalog sadowniczy
Katalog warzywny
Frusto broszura ViBox
Frusto broszura SadBox
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.