1. FRUSTO
  2. »
  3. Sady
  4. »
  5. Nawożenie plantacji truskawki po zbiorach

OFERTA


 

Nawożenie plantacji truskawki po zbiorach

Na plantacjach truskawek okres po zbiorach to czas intensywnych prac agrotechnicznych, w tym między innymi uzupełniania składników pokarmowych. Nawożenie w tym czasie to zabieg agrotechniczny, którego nie wolno zaniedbać.

Dostarczenie składników pokarmowych w okresie po zbiorach jest szczególnie ważne, ponieważ wpływa na zbudowanie odpowiedniego potencjału plonotwórczego na kolejny sezon oraz pomaga w prawidłowym przygotowaniu się roślin do spoczynku zimowego.

Od około połowy lipca do połowy września z pąków znajdujących się w kątach liści wyrastają pędy boczne, roślina rozkrzewia się i przechodzi w fazę generatywną. W fazie tej zawiązują się pąki kwiatowe, z których w przyszłym roku powstaną owoce. Aplikacja składników pokarmowych spowoduje odżywienie oraz wzmocnienie tworzących się paków kwiatowych, pozwoli także roślinie na zgromadzenie związków odżywczych, z których będzie mogła korzystać w początkowej fazie wegetacji. Czas zawiązywania pąków kwiatowych to czas programowania wielkości przyszłorocznego plonowania, dlatego też tak ważne jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju roślin. W przeciwnym razie należy liczyć się z obniżeniem liczby zawiązywanych pąków oraz ich osłabieniem, co w konsekwencji spowoduje spadek plonu.
 


 

Elplon bezchlorkowy – delikatny żywiciel owoców i warzyw

Truskawka jest rośliną wykazującą wrażliwość na obecność chlorków, dlatego nawożenie posypowe powinno opierać się na zastosowaniu nawozu bezchlorkowego. Elplon bezchlorkowy to wieloskładnikowy, wzbogacony o mikroelementy nawóz o wysokim stopniu rozpuszczalności, przez co staje się szybko dostępny dla roślin. Oprócz podstawowych składników NPK (12–12–15) zawiera cynk i siarkę. Warto wiedzieć, że cynk odgrywa ważną rolę w fazie generatywnej roślin, wpływa na plon owoców, a dodatkowo zwiększa odporność roślin na choroby grzybowe i bakteryjne. Natomiast obecność siarki poprawia wykorzystanie azotu. Niewątpliwym atutem nawozu jest wyrównana granula, która ułatwia jego aplikację oraz umożliwia równomierne rozprowadzenie na powierzchni gleby.

Wygraj z Frusto!
SCAB 80 WG
CROS 250 EC
Katalog sadowniczy
Katalog warzywny
Frusto broszura ViBox
Frusto broszura SadBox
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.