1. FRUSTO
  2. »
  3. Komunikaty

Komunikaty sadownicze

Komunikat sadowniczy 11.05.2021/ parch i mszyca jabłoni, zagrożenia w gruszach i drzewach pestkowy

W ten majowy dzień pełen słońca trudno wyobrazić sobie, że jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z przymrozkami. Co obecnie słychać w sadzie? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w najbliższych dniach? Mamy dla Was garść zaleceń z wyróżnieniem: upraw jabłoni, gruszy, drzew pestkowych. Nie owijamy w bawełnę. Parch jabłoni - kiedy postawić na zabieg interwencyjny? Na pewno nie odpuszczamy z ochroną przed mączniakiem! Wejście w fazę kwitnienia to ryzyko choroby bakteryjnych w gruszach! Uwaga na ryzyko brunatnej zgnilizny drzew pestkowych! Obecnie uważnie lustrujemy uprawy. Mszyca, przędziorek - w jabłoni. Miodówka - w gruszy. 

 

Komunikat jagodowy 06.05.2021/ truskawka, grad/ ROZMOWA Z PLANTATOREM

Jaki system ochrony i nawożenia sprawdza się w tym, pełnym chłodu, sezonie? Zapytaliśmy o to wieloletniego plantatora truskawek, Pawła Traczyka. Producent wskazuje na sprawdzone rozwiązania. Dzieli się również własnymi obserwacjami i prognozami plonów.
We wspólnej rozmowie z ekspertem Elvita wymieniają doświadczenia związane z warunkami pogodowymi z różnych rejonów Polski. Czy grad ominął powiat włocławski? Jak niskie temperatury oraz osłony wpływają na stan rozwojowy roślin? W jaki sposób odżywić rośliny?

 

Nie zabraknie również kilka słów o chorobach i szkodnikach. Kiedy wypatrywać pierwszych szkodników w plantacji truskawki? Gdy tylko się ociepli. Bacznie wypatrujmy również szarą pleśń aż do samych zbiorów. 

 

Komunikat sadowniczy 27.04.2021 / przymrozki, choroby jabłoni i gruszy

Komunikat sadowniczy 27.04.2021 / przymrozki, choroby jabłoni i gruszy
Ostatnie dni poważnie nadwyrężają samopoczucie sadowników - przed nami jeszcze przynajmniej jedna noc niosąca ze sobą niepokojące przymrozki.
W dalszym ciągu swoje działania ukierunkowujemy na zapobieganie parchowi jabłoni oraz mączniakowi, ponieważ niskie temperatury uniemożliwiają prowadzenie zabiegów olejem parafinowym na przędziorki. W przypadku gruszy bacznie obserwujemy zagrożenia związane z rakiem bakteryjnym.
Czereśnie, które według naszych obserwacji najdotkliwiej odczuły nocne przymrozki, potrzebują obecnie wsparcia regeneracyjnego.

Zachęcamy do obejrzenia materiału i subskrypcji kanału!Produkty wspomniane w nagraniu:
Elvita Alga
Ergostim XG
Metised 700 WG / Delan 700 WG
Rebaate 80 WG + Pyramid
Elvita Eskar
Decis Mega
Karate Zeon
Mospilan 20 SP
Elvita Ochrona

Komunikat sadowniczy 20.04.2021 / parch jabłoni, ochrona drzew pestkowych

Komunikat sadowniczy 20.04.2021 / parch jabłoni, ochrona drzew pestkowych
Zmienna pogoda, duże wahania temperatury i pojawiające się opady powinny wzmocnić naszą czujność i przygotować na mogące wystąpić infekcje grzybowe. Przedstawiamy propozycje ochrony przed parchem i mączniakiem jabłoni. Odnotowujemy wciąż niewielką presję szkodników, choć trzeba być wyczulonym zwłaszcza na pojawienie się mszycy.

Ekspert firmy Frusto, Łukasz Lewandowski, porusza też temat zabiegów miedziowych w uprawach drzew pestkowych oraz ich ochronie przed mszycą. Przy odpowiednich temperaturach musimy pamiętać także o zabiegach na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

Zapraszamy do obejrzenia!


Lubisz nasze materiały? Subskrybuj i kliknij dzwoneczek, by nie umknęły Ci najświeższe komunikaty :)

Komunikat jagodowy 14.04.2021 / szara pleśń w truskawce, odżywienie plantacji

Komunikat jagodowy 14.04.2021 / szara pleśń w truskawce, odżywienie plantacji
Choć pogoda nadal nas nie rozpieszcza, to jednak uprawie truskawki pod osłonami to nie przeszkadza i już widać pierwsze otwarte kwiaty. Zajrzyjcie wraz z nami i ekspertką firmy Elvita, Sylwią Świeczkowską-Zając, na plantacje jagodowe.

W tym komunikacie przypomnimy kilka zaleceń dotyczących odżywienia roślin, ale przede wszystkim podkreślamy znaczenie lustracji upraw i skrupulatnego zabezpieczenia przed chorobami, w tym szarą pleśnią. Bacznie obserwujmy też występowanie szkodników w uprawach malin i porzeczek.


Polecane przez nas w nagraniu produkty:
Elvita Alga 
Elvita Vigo 
Hydrovita 
Ergostim XG 
Wygraj z Frusto!
SCAB 80 WG
CROS 250 EC
Katalog sadowniczy
Katalog warzywny
Frusto broszura ViBox
Frusto broszura SadBox
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.